
Celem projektu Innovative moving bed adsorption process for CO2 capture in coal-fired power plants operated under variable load (InnCapPlant) jest przeprowadzenie badań nad innowacyjną metodą wychwytywania CO2 ze spalin powstających w procesie spalania pyłu węgla kamiennego w kotle energetycznym. Metoda ta została opracowana przez partnera przemysłowego projektu (SINTEF Industry-Norwegia). Metoda opiera się na wykorzystaniu węgla aktywnego w procesie adsorpcji w złożu ruchomym.
Wstępne wyniki pozwalają na stwierdzenie, że energochłonność metody jest niższa od energochłonności dotychczasowych metod opartych na procesie absorpcji chemicznej lub na procesie wychwytywania w złożu nieruchomym.
Projekt ma na celu wykazanie przydatności metody do szybkich zmian obciążenia bloku energetycznego, ze szczególnym uwzględnieniem szybkiego wzrostu mocy.
Projekt został podzielony na etapy w ramach, których partnerzy zaprojektują i zbudują stanowisko badawcze dla proponowanej metody wychwytywania CO2 z gazów spalinowych.
Stanowisko badawcze zostanie zainstalowane w jednej z polskich elektrowni. W celu potwierdzenia przydatności metody do pracy w warunkach rzeczywistych, pomiary będą przeprowadzane podczas pracy bloku energetycznego w warunkach nieustalonych.
Na podstawie pomiarów oszacowana zostanie:
- wydajność,
- współczynnik wychwytywania CO2,
- zużycie energii.
W oparciu o wyniki testów i pomiarów, partnerzy podejmą wysiłki w celu skalowania modelu badawczego do warunków przemysłowych.
W projekcie InnCapPlant Politechnika Krakowska pełni rolę lidera, zaś partnerami są czołowe norweskie jednostki naukowe, tj.:
- Norwegian University of Science and Technology NTNU
- SINTEF – SINTEF Industry
Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Sławomir Grądziel, prof. PK

Schemat procesu wychwytywania CO2 proponowany w projekcie InnCapPlant
Projekt jest realizowany w ramach programu „Badania stosowane”. Program wdrażany jest w ramach Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Celem Programu jest podniesienie jakości badań stosowanych w Polsce poprzez wzmocnienie współpracy naukowo-badawczej miedzy Polską a Norwegią, rozwijanej w oparciu o równe partnerstwo między polskimi i norweskimi organizacjami badawczymi i przedsiębiorstwami. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Okres realizacji projektu: 1.01.2021 – 31.12.2023
Dofinansowanie ze środków budżetu państwa: 1 339 559 PLN
Całkowity budżet projektu to: 8 930 394 PLN.
PARTNERZY



