Rekrutacja kandydatów na studia na kierunku ENERGETYKA rozpoczynające się od roku akademickiego 2019/2020 prowadzona jest na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej
Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
e-mail: rws@pk.edu.pl
tel. 12 628 28 09
Informacja o kierunku
KATEDRA ENERGETYKI
DLA STUDENTÓW
KIERUNEK ENERGETYKA
Katedra Energetyki Politechniki Krakowskiej od przeszło 20 lat kształci studentów na kierunku ENERGETYKA. Zajęcia prowadzone są na specjalnościach: Systemy i Urządzenia Energetyczne, Energetyka niekonwencjonalna oraz Instalacje, systemy i urządzenia grzewcze .
W związku z wprowadzaniem Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668) kształcenie w dyscyplinie Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka na Politechnice Krakowskiej prowadzone będzie na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki (WIŚiE). Nowy Wydział PK powstał w wyniku przekształcenia Wydziału Inżynierii Środowiska, do którego dołączył Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Krakowskiej.
KIERUNEK STUDIÓW
Kierunek Energetyka jest kierunkiem prowadzonym na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. W ramach kierunku prowadzone są specjalności: Systemy i urządzenia energetyczne i Energetyka niekonwencjonalna, Instalacje, systemy i urządzenia grzewcze na studiach I a na studiach II stopnia Energetyka jądrowa, Energetyka niekonwencjonalna, Modelowanie komputerowe w energetyce, Systemy i urządzenia energetyczne oraz prowadzona w języku angielskim Energy systems and machinery. W czasie studiów zdobędziesz gruntowną wiedzę z zakresu szeroko rozumianej energetyki i najnowszych technologii energetycznych. Posiądziesz umiejętność prowadzenia obliczeń, projektowania, badań oraz diagnostyki maszyn i urządzeń cieplnych. Studia na kierunku Energetyka przygotowują również do projektowania instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w obiektach mieszkalnych i przemysłowych oraz wykorzystania szeroko rozumianych odnawialnych źródeł energii. Poznasz zagadnienia związane z dystrybucją energii cieplnej i elektrycznej i z zasadami ochrony środowiska.
ABSOLWENCI KIERUNKU
Absolwenci znają możliwości i współczesny stan techniki w zakresie praktycznego wykorzystania energii konwencjonalnej oraz słonecznej, wiatrowej, wodnej i geotermalnej do zabezpieczenia rosnących potrzeb energetycznych miast, osiedli i pojedynczych domów. Posiadają również wiedzę dotyczącą zasad gospodarki energetycznej w dużych zakładach przemysłowych, małych firmach i gminach. Są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, magazynowaniem i dystrybucją energii. Biegle posługują się programami komputerowymi wspomagającymi procesy projektowania, modelowania i podejmowania decyzji (CAD, MES, CFD, EBSILON, OZC, CO).
Uprawnienia dla absolwentów
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju RP z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dziennik Ustaw 2014, Poz. 1278) absolwenci kierunku Energetyka mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń w ramach specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Absolwenci tego kierunku mogą starać się także o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych w ograniczonym zakresie.
Ponadto studenci kierunku ENERGETYKA mogą w czasie studiów ubiegać się o świadectwa kwalifikacyjne zgodnie z Ustawą „Prawo Energetyczne” na stanowiskach pracy związanych z dozorem oraz eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych w zakresie grup:
- Gr. 1 – Urządzenia elektryczne,
- Gr. 2 – Urządzenia energetyki cieplnej,
- Gr. 3 – Urządzenia instalacji i sieci gazowych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
- w zakładach energetyki cieplnej zawodowej (elektrownie, elektrociepłownie)
- i przemysłowej (siłownie różnej wielkości i różnych branż),
- w przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem, przesyłaniem, przetwarzaniem i dystrybucją energii,
- w gospodarce komunalnej,
- w przedsiębiorstwach i firmach produkujących, projektujących oraz instalujących systemy i urządzenia energetyki cieplnej i grzewczej,
- w biurach projektowych przemysłu energetycznego,
- w jednostkach naukowo-badawczych,
- w szkolnictwie,
- w instytucjach administracji państwowej i samorządu terytorialnego związanych z sektorem energetycznym,
- w handlu i usługach związanych z systemami energetyki cieplnej i grzewczej,
- własna działalność gospodarcza.