Katedra Energetyki Politechniki Krakowskiej

logo pk
Większy tekst
Mniejszy tekst
Skala szarości
Wysoki kontrast
Negatyw
Podświetlenie linków
Reset

Studencka Wyprawa Naukowa EUROTRIP 2008

W maju 2008 roku Pracownicy Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych oraz Zakładu Chłodnictwa i Klimatyzacji Instytutu Aparatury Przemysłowej i Energetyki wraz ze studentami zorganizowali dziesięciodniową Studencką Wyprawę Naukową, której trasa przebiegała przez sześć krajów Europy Środkowej.

W wyprawie wzięli udział studenci III i IV roku kierunku Energetyka oraz IV roku specjalności Chłodnictwa i Klimatyzacja.

Wyjazd umożliwił skonfrontowanie zdobytej wiedzy teoretycznej z praktyką – różnymi technologiami produkcji, od tradycyjnego odlewania zaworów ludzką ręką w firmie Herz na obrzeżach Wiednia, do wysoce zautomatyzowanej linii włoskiej firmy Aermec, produkującej m.in. urządzenia do zapewniania komfortu cieplnego. Uczestnicy Wyprawy Naukowej mieli również możliwość zapoznania się z Instalacją Termicznego Przekształcania Odpadów w Spittelau pod Wiedniem, której elewację zaprojektował słynny architekt Friedensreicha Hundertwasser. Uświadomiło to, że zakład jakim jest potocznie zwana spalarnia śmieci może być przykładem symbiozy techniki, ekologii i sztuki, a tym samym wielkim wkładem w ograniczenie „optycznego zanieczyszczenia środowiska” w Wiedniu.

Korzystając z gościnności profesora Hatmuta Spliethoffa, z Instytutu Energetyki Uniwersytetu Technicznego w Monachium, studenci mieli możliwość porównania działalności naukowej prowadzonej w Katedrze Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Krakowskiej i niemieckiego Instytutu oraz okazję do dyskusji o sytuacji i przyszłości energetyki polskiej i niemieckiej. Fascynująca w Monachium była również wizyta we wspaniałym Muzeum Techniki, gdzie na olbrzymich makietach jak i oryginalnych urządzeniach można było obserwować rozwój konstrukcji urządzeń technicznych jaki miał miejsce na przestrzeni stuleci.

Oczywiście poza aspektem dydaktycznym studenci mieli możliwość zwiedzenia wielu legendarnych miast, takich jak Wenecja, Padwa czy Werona oraz wspomnianego wcześniej Wiednia i Monachium, w którym można zwiedzić Wioskę Olimpijską, najnowocześniejszy stadion piłkarski Allianz Arena, czy Muzeum BMW.

Niezapomnianym doznaniem, jak i doskonałym odpoczynkiem od gwaru wielkich miast, był nocleg w Alpach na wysokości 1300 m n.p.m. oraz dłuższa wizyta w malowniczym Monselice, gdzie nawet strajk komunikacji włoskiej nie przeszkodził członkom wyprawy w delektowaniu się krajobrazem i wspaniałym słońcem podczas wycieczki rowerowej. Nielicznym śmiałkom nie zabrakło również energii, aby wdrapać się na szczyt największej na świecie skoczni narciarskiej w słoweńskich Alpach w miejscowości Planica.

Ta naprawdę wspaniała pod każdym względem wyprawa była możliwa tylko dzięki życzliwości Władz Naszej Uczelni i hojności Sponsorów:

– Jego Magnificencji Rektora Politechniki Krakowskiej Prof. dr hab. inż. Józefa Gawlika,

– Dziekana Wydziału Mechanicznego PK Prof. dr hab. inż. Krzysztofa Szuwalskiego,

– Pełnomocnika Dziekana Wydziału Mechanicznego PK ds. Praktyk Studenckich dr hab. inż. Marka Brzeżańskiego,

– Pani prof. dr hab. inż. Barbary Tal-Figiel – opiekunowi Studenckich Kół Naukowych Politechniki Krakowskiej,

– Mgr inż. Ryszarda Młodzianowskiego – Prezesa Zarządu Elektrowni Skawina SA,

– Prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie,

– Dyrekcji Instytutu Aparatury Przemysłowej i Energetyki.