Katedra Energetyki Politechniki Krakowskiej

logo pk
Większy tekst
Mniejszy tekst
Skala szarości
Wysoki kontrast
Negatyw
Podświetlenie linków
Reset

Studencka Wyprawa Naukowa EUROTRIP 2011

W maju 2011r. po raz kolejny odbyła się wyprawa naukowa, której uczestnikami byli studenci kierunku Energetyka z Wydziałów Mechanicznego oraz Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Wyprawa została zorganizowana przez Koło Naukowe Energetyki i Ochrony Środowiska oraz przy pomocy pracowników Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych.
Podczas tej edycji wyprawy, w pierszej kolejności jej uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia elektrowni jądrowej w Jaslovskich Bohunicach. Tam, na krótkim seminarium, studentom przedstawiona została historia zakładu, a następnie zostali po nim oprowadzeni. Mieli tam między innymi okazję poznać metody zapewniania bezpieczeństwa oraz postępowania z odpadami radioaktywnymi.
W firmie Herz w Wiedniu uczestniczyli w szkoleniu na temat techniki grzewczej i regulacyjnej oraz zostali oprowadzeni po zakładzie produkcyjnym, gdzie mogli poznać poszczególne etapy wytwarzania elementów armatury. Również w Wiedniu, w Spittelau, studenci zwiedzili zakład termicznej utylizacji odpadów. Obiekt ten znajduje się w centrum miasta, a elewacja budynku została zaprojektowana przez Friedensreicha Hunddertwassera. Ten sławny architekt przekształcił nieatrakcyjną, przemysłową budowlę w bajkowy budynek przypominający meczet, dzięki czemu zakład ten stał się nie tylko przykładem symbiozy techniki i ekologii, ale także sztuki.
We Włoszech, w Genui, studenci zwiedzili fabrykę Ansaldo Energia zajmującą się produkcją turbin parowych i gazowych oraz generatorów. Podczas pobytu w Niemczech uczestnicy wyprawy udali się do Instytutu Energetyki w Technische Universität München. Prof. Dr-Ing. Hartmut Spliethoff przedstawił tam działalność prowadzoną przez pracowników Instytutu omawiając pokrótce projekty, którymi się aktualnie zajmują, a następnie studenci mieli możliwość przyjrzenia się z bliska ich bazie laboratoryjnej.
Wyprawa naukowa dała możliwość jej uczestnikom poszerzenia wiedzy praktycznej oraz porównania ośrodków naukowych w Polsce z zachodnimi. Oprócz zdobytych wiadomości studenci wrócili z wyprawy z dużą ilością niezapomnianych wrażeń, do których na pewno można zaliczyć zwiedzanie pięknych ogrodów Pałacu Schonbrunn w Wiedniu, kąpiel w Morzu Adriatyckim, obejrzenie turnieju sbandieratori i ich wspaniałej sztuki tańca z flagami w Ferrarze, przepłynięcie Kanału Grande taksówką wodną w Wenecji, czy wejście na stadion Allianz Arena w Monachium.
Wyprawa odbyła się dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu:
– prorektora ds. studenckich, prof. dr hab. inż. Leszka Mikulskiego,
– prorektora ds. kształcenia i współpracy z zagranicą, prof. dr hab. inż. Dariusza Bogdała,
– kierownika Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych, prof. dr hab. inż. Jana Talera,
– pełnomocnika Rektora PK ds. Studenckich Kół Naukowych, dr hab. inż. Barbary Tal-Figiel, prof. PK,
– pełnomocnika Rektora PK ds. osób niepełnosprawnych, mgr inż. Jana Ortyla,
– dyrektora Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości, dr inż. Adama Tabora
oraz hojności sponsorów:
– Elektrowni “Kozienice” S.A.,
– firmy Herz Sp. z o.o.,
– firmy Sefako S.A.